Yükleniyor...
15.15.15+ZN 1
15.15.15+ZN 1

15.15.15+ZN

Önemli bir mikro besin elementi olan çinkonun, ülkemiz topraklarının büyük bir kısmında yetersiz olması, yetiştirilen bitkiler ve bu bitkilerden beslenen insanların sağlığı ve özellikle de çocukların gelişimi açısından olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, bu sorunun giderilmesine yardımcı olma amacıyla, Toros Tarım tarafından, Türkiye ve dünyada ilk olacak şekilde, Süper Kompoze 20.20.0 adıyla çinko katkılı bir gübre üretilmiştir. Çinko katkılı kompoze gübre, başta turunçgiller olmak üzere tüm meyve ağaçlarında, sebzelerde ve mısır, patates, pancar gibi bazı tarla bitkilerinde sık rastlanan çinko eksikliğini ortadan kaldırmak için güvenle kullanılır. Besin elementi olarak çinkonun, bitki hızlı gelişim dönemine girmeden önce toprağa uygulanması gerekir. Önemli bir bitki besin elementi olarak çinko, bitkilerin kök gelişmesinin iyileşmesine yardımcı olurken, verim ve kalite üzerinde de olumlu etkilere yol açar. Çinko katkılı kompoze gübrenin kullanımı için de aynen diğer gübrelerde olduğu gibi toprak analiz sonuçlarına göre karar verilmelidir. Bu nedenle, birim alana (dekara) veya ağaç başına uygulanacak gübre dozu bu konuda deneyimi olan bir bitkisel üretim uzmanına danışılarak belirlenmelidir. 15.15.15+20(SO3)+Zn gübresinde içine kükürt ve çinko da ilave edilmiş olan kompoze gübresi, ülkemizde ve dünyada, tarla bitkileri üretiminde ve sebze ve meyve yetiştiriciliğinde başlangıç gübrelemesi için en çok kullanılan üç ana besinli gübredir. Bünyesinde azot, fosfor ve potasyum bulunduğu için bu besin elementlerince yetersiz olan topraklarda, toprağın verim gücünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Kullanım Alanları

Potasyum bakımından yetersiz topraklarda yapılan bitkisel üretim faaliyetlerinde ve potasyum ihtiyacı yüksek olan bitkilerin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Mısır, ayçiçeği, şekerpancarı ve patates gibi tarla bitkileri başta olmak üzere, meyve ve sebze yetiştiriciliğince tercih edilen bir gübredir. İçeriğindeki azot, fosfor ve potasyum dengeli olduğu için taban (toprak altı) gübrelemesi sırasında uygulanan granüller toprak suyu ile çözündüğünde (eridiğinde) serbest hale gelen her üç besin de bitki kökleri ile hızlıca temas eder ve böylece bitkiler tarafından kolaylıkla alınır. Böylece elde edilen üründe hem verim hem de kalite açısından artış meydana gelir.

Kullanım Şekli

Tek yıllık bitkilerde ekimden/dikimden hemen önce veya ekim sırasında uygulanır. Meyve ağaçlarına ise kış sonunda, ağaçlara su yürümeden (göz kabarması) hemen önce verilmelidir. Ekim sırasında taban gübresi şeklinde serpme olarak uygulandığında mutlaka toprağa karıştırılması gerekir. Gübre uygulama derinliği, toprak yapısına ve yetiştirilen bitkinin kılcal kök derinliğine göre 10-15 cm arasında değişebilir.

Tigem
Abalıoğlu
Gübretaş
igsaş
Toros Tarım