Yükleniyor...
15.15.15 1
15.15.15 1

15.15.15

NPK 15-15-15 Kompoze Gold, ülkemizde ilk defa, Toros Tarım tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüş bir gübredir. Özellikle, azot, fosfor ve potasyum gibi üç ana besin maddesince fakir olan topraklarda dengeli gübreleme bir için tercih edilmesi gereken bir üründür. Bünyesinde azot, fosfor ve potasyuma ilave olarak, bitkilerde özellikle kalite açısından oldukça önemli bir bitki besin maddesi olan kükürt de içerir. Gübredeki kükürt, bitkiler tarafından alınabilir form olan sülfat (SO4) şeklinde olup, minimum %15 (SO3) oranındadır. NPK 15-15-15 Kompoze Gold, içeriğindeki kükürtten dolayı “Dört 15 Kompoze” (15.15.15.15) olarak da adlandırılabilir.

Kullanım Alanları

NPK 15-15-15 Kompoze Gold bünyesinde klor yerine sülfat bulunduğundan, özellikle tuzluluğa (klora) hassas olan turunçgiller başta olmak üzere bütün meyvelerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sera koşullarında yetiştirilen sebze ve süs bitkilerinde, tarlada yetiştirilen domates ve diğer sebzelerde ve patates, şekerpancarı, soya, yerfıstığı, tütün, soğan, sarımsak, kanola, pırasa, lahana, karnabahar gibi bitkilerin gübrelenmesinde de tercih edilebilir.

Kullanım Şekli

Birçok bitkinin kükürt gereksinimi, sağlıklı gelişim için ihtiyaç duydukları fosfor düzeyine yakındır. Bu nedenle, NPK 15-15-15 Kompoze Gold gübresi, özellikle yukarıda belirtilen bitkilerin taban gübrelemesinde (başlangıç) rahatlıkla kullanılabilir. Gübreleme, diğer taban (toprakaltı) gübrelerinde olduğu gibi, yetiştirilecek bitkinin kök derinliğine karıştırılacak şekilde yapılmalıdır. Tarla bitkilerinde, tohum ekiminden 1-2 hafta önce veya ekimle beraber; sebzelerde fide dikimi öncesi; üzüm, zeytin ve meyve ağaçlarında ise sürgünlerdeki göz kabarmasından (tomurcuk faaliyetinden) 2-3 hafta önce sulama çanağı (tavası) içine (gövdeden uzağa) bant halinde uygulanmalı ve kökleri kesmeyecek derinliğe karıştırılmalıdır. Dekara veya ağaç başına verilecek gübre miktarına, yapılacak toprak analizine göre karar verilmelidir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye, www.toros.com.tr adresli web sayfamızın “Gübreleme Önerileri” başlığından ulaşılabilir.

Tigem
Abalıoğlu
Gübretaş
igsaş
Toros Tarım